T.E.H.D.A.S. 20 Year Birthday and Plugi 10 Year Birthday happening 25.3.2023

T.E.H.D.A.S. 20 Year Birthday and Plugi 10 Year Birthday happening 25.3.2023

T.E.H.D.A.S. täyttää 20 vuotta ja PLUGI 10 vuotta. Me kutsumme teidät juhlimaan kanssamme lauantai 25.3.2023 Radioasemalle (Pori) klo 16 alkaen.

Kutsuvierastilaisuus

Facebookevent: https://www.facebook.com/events/1183222699039773?active_tab=about

TIMETABLE

Näyttely @ Fastshow Galleria – Dadaption (T.E.H.D.A.S.Testi konsepti), 12.00 – 22.00

Avajais ja synttäripuhe klo 18.00

Performanssi, July, about klo 18.30

Cleaning Women about klo about 19.00

Mama Longhorn, about 20.30

Birthday Klubi, about klo 22

Huomio!
Tapahtumapaikassa ei ole mitään myyntiä, tuo siis omat virvokkeesi.

NOTICE!!!
No serving of alcoholic drinks, bring your own refreshments!

Yhteistyö T.E.H.D.A.S.ry:n kanssa
PLUGI, Porin Hacklab, Porin kaupunki, Bändit ja performanssi taiteilija

NÄYTTELY – EXHIBITION

Dadaption (T.E.H.D.A.S.Testi konsepti), 12.00 – 22.00

Kesänäyttely 2023 jatkaa kuluvana vuonna käyttöön otettua mallia, jossa kokonaisuutta rakennettaessa hyödynnetään Fast Show testinäyttelyitä. Yhteisöllisten työpajojen avulla kokeillaan erilaisia lähestymistapoja ja teoksellisia muotoja sekä tuotetaan alustavaa materiaalia kesänäyttelyä varten.

Näyttelyprosessi kytkeytyy yhdistyksen 20-vuotis kirjahankkeeseen. Rinnakkaiset prosessit tuottavat materiaalia toisiaan varten. Yhdistyksen toiminnassa on alusta saakka ollut keskeisenä teemana tutkia yksilöllisen ja yhteisöllisen rajapinnassa tapahtuvaa luovaa prosessia. Näyttelyn keskeiset teemat kiertyvät muistin ja muistojen ympärille. Yksilöllinen- ja kollektiivinen muisti tuottavat moninäkökulmaista ja -äänistä tarinaa yhteisön historiasta. Arkistomateriaali ja dokumentaatiot taipuvat materiaaliksi kerronnalle joka saa rönsyillä vapaasti. Muistityö on luonteeltaan subjektiivista ja performatiivista, se ei pyri representaation vastaavuuteen vaan tuottaa identiteettiä ja itseymmärrystä.

Kuvallinen ilmaisu ja kokeelliset kirjoittamisen muodot kietoutuvat taiteelliseksi prosessiksi joka tuottaa kaleidoskooppimaista näkymää tapahtuneeseen kokemuslähtöisesti. Näyttely purkaa, jatkaa ja tulkitsee yhteisön menneisyyttä teoksellisten elementtien hakeutuessa samanaikaisesti kohti yhtenäistä muotoa ja irti siitä.

Perfromanssi

Julia Kovács Haavisto

Collective Wish, performanssi about 18.30

My name is Julia Kovács Haavisto and I am a performance artist born in Romania 14th of march, 1993. When I was a kid we always celebrated my birthday with a cake and candles, family and friends around the table. In Romenia we have the custom to offer some sweets and snacks to people on our birthdays and in return they offer us presents. When I was 11 years old I moved to Portugal and I learned that after you blow out the candles you should bite a candle under the table and make a secret wish. If we( T.E.H.D.A.S.) torn 20 years, could we make 20 wishes, and what is the probability that those wishes come true? My art involves a lot of experimentation, the search for connection and sharing these experiences. It is like water that reflects when someone leans over it and transmits information in a fluid and transparent way through its crystals, which react and transform with the vibration. Julia Kovács

Surprise performanssi
Markus Luiro, performanssi about 18.45

BÄNDIT

Cleaning Women – about klo 19

Cleaning Women is an experimental group consisting of three cleaning robots (CW01, CW03 and CW04). Besides their unique music, Cleaning Women is known for their alternative ways in choosing their instruments. The origin of their acoustic sound can be traced to self-made and self-customized instruments, which are crafted from mangled household items or material salvaged from trash bins.

But what it is that makes them really special is the way they sound. Even though the starting point is avant-gardish and experimental, the end result is jaw-dropping combination of skilled musicianship, original soundscapes and easily accessible, even danceable music – a combination of cinematic sci-fi western and sparkling trash can disco.

During their over 20 years of existence (founded in 1996, the same line-up since 1999), the group has played over 600 concerts in over 20 countries in 3 continents, released 4 albums, and composed and performed umpteen live soundtracks for silent film classics and rarities, such as My Grandmother, The Seashell and the Clergyman, Metropolis or Aelita – Queen of Mars. All this to enthusiastic audiences around the globe. Cleaning Women has also made music scores for contemporary films, the latest being Alice Rohrwacher’s 40-minute film The Pupils (Le Pupille) (2022).

Mama Longhorn – about klo 20.30

Kuva: Janne Alhonpää

Kahdentoista vuoden ajan porilainen Mama Longhorn on haltioittanut kuulijoitaan monitahoisella, energisellä rytmimusiikillaan niin keikoilla kuin albumeilla. Rytmitankiksi kutsutun yhtyeen funkiin ja afrobeatiin pohjautunut sointi on sävyttynyt tarttuvilla melodioilla, vapaammalla soitannalla ja psykedeelisillä väreillä.

Mama Longhornin tuleva, vielä nimeämätön neljäs albumi lähettää yhtyeen seikkailulle, jossa kiehtovat rytmit, lumoavat sävelet ja toismaailmalliset tunnelmat kohtaavat entistä monisäikeisemmässä musiikillisessa avaruudessa. Omintakeinen ilmaisu elää ja hengittää jatkuvasti yhdeksän muusikon saumattoman vuorovaikutuksen voimalla.

Porin lyhytaaltoasemalla Mama Longhorn esittää juhlan kunniaksi rönsyävän cocktailin kolmen aiemman albuminsa ja tulevan neljännen levynsä musiikkia.

Astu Mama Longhornin maagiseen rytmilabyrinttiin ja eksy sen monissa väreissä hehkuviin, polveileviin käytäviin. Et löydä tietäsi ulos, etkä haluakaan.

Diskografia: Enter The Rhythm Tank (2014), Age Two (2017), Let It Run (2021), TBA (2023)

Kokoonpano:

Eeva Poijärvi – laulu, lyömäsoittimet
Tuomas Grönlund – kitara
Valtteri Mäkitalo – kitara
Mikko Elo – basso
Kai Johansson – koskettimet, lyömäsoittimet
Saija Santavirta – klarinetti, saksofoni
Juho Nordman – trumpetti, käyrätorvi
Tatu Tyykilä – congat, lyömäsoittimet
Janne Huhtala – rummut, lyömäsoittimet

BIRTHDAY KLUBI

22:00 Dj Hexe

23:00 Live Peik

24:00 Dj Monkeytale

01:00 Live BBAASS

02:00 Live Björnekorg

02:20 Dj Luppakorvapuusti 03:00 Loppu

Dj Hexe

Kotimaisen elektronisen musiikin kentällä pitkään vaikuttanut Hexe soittaa levyjä, tekee elektronista musiikkia, ääni-installaatioita ja pyörittää studionsa lisäksi omaa pienlevymerkkiään Galaksilevyt. Hänet tunnetaan parhaiten synapoppiprojekteistaan Vokologi ja Syntetisaattoriorkesteri Galaksi, sekä monipuolisista DJ-seteistään, joissa tunnelmat vaihtelevat tilannekohtaisesti aina tanssilattialta ulkoavaruuteen asti. https://soundcloud.com/hexe-galaksilevyt

Peik

Peik Erhola aka Mister Finland is a Tampere–based electronic music producer. Having been in the scene for ten years, he’s been running the premier Kuivaamo venue with the SWG collective in Tampere and repurposing industrial spaces for music, culture and skateboarding. Over the years he has produced various electronic styles under his first name Peik and as part of the duos Toisvesi and Syntetisaattoriorkesteri Galaksi. His latest electro EP ‘Feel Like Hosoi’ on Moodmusic records brings together his lifelong passions for music and skateboarding. Initially known for his electronic live act, Peik also enjoys presenting an intense DJ set with flavours of acid, house and electro.

Björnekorg

Ala-Satakunnan salaisen PME-40X -kerhon spesiaalilive. Hurja taistelu, jossa halpojen kosketinsoittimien ennenkäyttämättömät presettidemot pääsevät 80-luvun modulaaristen efektipedaalien murskaavaan syleilyyn. Björn to make you move!

live bbaass

”Fidgethousen lähettiläs”

Soon more info…

Follow by Email
YouTube
Instagram